303grupa@gmail.com
www.facebook.com/grupa303
www.youtube.com/@grupa303
303Admin
16/12/2009
Jak wspomniano w poprzednim artykule według systemu klasyfikacji BHPA, najniższym stopniem, który umożliwia samodzielne latanie jest Club Pilot (CP). Kwalifikacje CP można zdobyć w dwojaki sposób.
Opcja pierwsza – dla początkujących
Zapisac sie na kurs do angielskiej szkoły i zrobić pełny kurs na Elementary Pilot (EP) i zaraz po tym Club Pilot (CP).
Mając kwalifikacje CP można już zrzeszyć się w BHPA, jako członek latający. Mając CP można już łatać samodzielnie, choć na pocżątku na pewno przyda się pomoc i doświadczenie trenerów klubowych (club coach).
Koszt takiego szkolenia to około 1000 funtów; czas trwania, w zależności od angielskiej pogody i samozaparcia studenta, od kilku weekendów do kilku miesięcy. Można również wykupić zagraniczny kurs w angielskiej szkole. Często tańsza opcja i o wiele pewniejsza, jeśli chodzi o pogodę.
Opcja druga – dla tych, którzy mają już jakieś kwalifikacje i doświadczenie.
Zdecydowana większośc z nas szkoliła się już albo w Polsce albo gdziekolwiek indziej za granicą. Niektórzy mają ŚK czy czeską / słowacką licencję, a niektórzy skończyli kurs i nigdy nie przystąpili do egzaminu.
Skontaktowaliśmy się z BHPA i oto, jaką dostaliśmy odpowiedź:
(…)Pilotom, którzy uzyskali kwalifikacje paralotniowe/lotniowe za granicą i chcą latać w UK zaleca się wstąpienie do BHPA. Członkowstwo w BHPA zapewnia ubezpieczenie OC (Third Party Public Liability insurance cover) na kwotę £2,000,000 i miesięczną prenumeratę miesięcznika „Sky Wings”. Dodatkowo, jeśli zajdzie taka potrzeba BHPA służy pomocą i radą w sprawach technicznych. Abyśmy mogli przetłumaczyć kwalifikacje uzyskane zagranicą, należy dostarczyć nam kopię posiadanej licencji i kartę FAI-IPPI (FAI-International Pilots Proficiency Identification (IPPI)). Jeśli dostarczenie karty IPPI jest nie możliwe, należy dostarczyć nam kopię Książki Lotów (log book’a) i licencji wraz z aplikacją o przyjęcie do BHPA. Kiedy będziemy już w posiadaniu aplikacji i wszystkich dokumentów zaczniemy rejestracje w BHPA i przydzielenie brytyjskich kwalifikacji na odpowiednim poziomie. Należy też zdać odpowiedni egzamin (test wielokrotnego wyboru), do którego można podejść w jednej z naszych szkól lub klubów. Aplikację o członkostwo w BHPA i informacje dla pilotów odwiedzających UK można znaleźć na stronie BHPA. (…)
Więcej szczegółów można znaleźć w ‘Technical Manual’ na stronie BHPA tutaj (sekcja 3.4.1. str.130). Innymi słowy mając doświadczenie potwierdzone lub nie papierami należy skontaktować się z BHPA i wtedy dowiemy się co konkretnie musimy zrobić, żeby otrzymać brytyjskie kwalifikacje. Nie jest to wcale takie trudne lub kosztowne jak by się to mogło wydawać. Najważniejsze jest to, że nie trzeba robić całego szkolenia od początku. Generalnie, mając co najmniej IPPI3 należy podejść tylko do egzaminu teoretycznego; bez IPPI3 należy dodatkowo zademonstrować swoje umiejętności coachowi wyznaczonemu przez BHPA, który zadecyduje czy są one na wystarczającym poziomie.
Egzamin pisemny na EP i CP
Jest to test wielokrotnego wyboru składający się z 25 pytań na poziom Elementary Pilot (EP) i 45 pytań na poziom Club Pilot (CP). W obydwu przypadkach są trzy odpowiedzi, z których tylko jedna jest właściwa. Czas trwania egzaminów to 1h45min dla CP i 1h45min dla CP, przy czym test na EP jest sporo łatwiejszy niż na CP i rzadko kiedy zajmuje on więcej niż godzinę. Poniżej znajdują się linki do przykładowych egzaminów na EP i CP. Pytania na prawdziwym egzaminie są podobne, więc warto się spróbować.
http://www.altitude8000.com/CPQuiz/CPquiz.html
http://www.altitude8000.com/EPQuiz/EPquiz.html
Dodatkowo na stronie szkoły Airworks dostępna jest prezentacja, która pokrywa prawie wszystkie zagadnienia potrzebne do egzaminów. Aby ją pobrać trzeba założyć darmowe konto (login, hasło i email) na stronie szkoły.
Dla wielu z nas dużym problemem jest bariera językowa. Ten problem też udało się obejść i testy na EP i CP dostępne są w języku polskim. Na poziomie EP i CP nie ma ograniczeń w ilości podejść do egzaminów, ani minimalnego odstępu czasowego miedzy kolejnymi podejściami. Jeśli egzamin nie powiedzie się, można do niego podejść w najbliższym terminie uzgodnionym z coachem.
Tylko dla orłów
Dla czujących się pewniej i chcących uzyskać kwalifikacje Pilot (P) umożliwiające np. braniu udziału w zawodach sytuacja jest podobna. Nie mając IPPI4 trzeba podejść do egzaminu teoretycznego i praktycznego, natomiast mając IPPI4 należy podejść tylko do egzaminu praktycznego. Egzamin teoretyczny na stopień P (Pilot) jest dużo trudniejszy niż w przypadku CP. Dodatkowo, przed przystąpieniem do egzaminu należy przedłożyć książkę lotów, w której udokumentowane są wszystkie wymagane loty i wykonane zadania.
Lista zagadnień na stopień P jest tu: http://www.bhpa.co.uk/pdf/Pilot_Exam_Syllabus.pdf
Zestaw opracowań przygotowujących do egzaminu P dostępne są na stronie klubu Wessex
http://www.wessexhgpg.org.uk/Info/Pilotnotes/Airlaw.pdf
http://www.wessexhgpg.org.uk/Info/Pilotnotes/Met.pdf
http://www.wessexhgpg.org.uk/Info/Pilotnotes/Flight.pdf
Podobnie jak w przypadku EP i CP na stronie Airworks, po zalogowaniu, dostępna jest prezentacja pokrywająca zagadnienia na egzamin na stopień P (Pilot).
Przykładowy test (nie wiemy jak dobrze odzwierciedla poziom na prawdziwego egzaminu, bo nikt z nas, ani nam znanych tego testu jeszcze nie zdawał).
http://www.wessexhgpg.org.uk/Info/pilot_test.htm
I dalej, analogicznie jak w przypadku P, dla mega orłów, którzy chcą startowa na Advanced Pilot (AP). Jest odpowiedni egzamin teoretyczny i praktyczny oraz zestaw zadań i lotów, które trzeba mieć zaliczone w książce lotów.
Opracowanie przygotowujące na egzamin AP dostępne jest na stronie klubu Wessex
http://www.wessexhgpg.org.uk/Info/Pilotnotes/Advanced_Pilot2.pdf
Wymagania praktyczne na stopień Pilot i Advanced Pilot można znaleźć na stronie BHPA:
http://www.bhpa.co.uk/pdf/pilot_tasks.pdf
Do egzaminu na stopień P lub AP można podchodzić nie częściej, niż co 3 miesiące.
Opłaty
Niezależnie od tego, na jaki poziom zdajemy, egzamin teoretyczny i praktyczny jest darmowy. Po jego zdaniu uiszcza sie opłatę administracyjną £10 za wydanie uprawnień.
Na czas trwania egzaminu praktycznego należy być ubezpieczonym. Można to załatwić na dwa sposoby:
– przed egzaminem uiścić opłatę £10 – jest to jednodniowe członkowstwo w BHPA, które zapewnia również ubezpieczenie OC. Po pomyślnie zakończonym egzaminie należy uiścić pełną, roczna opłatę członkowską £84 + wpisowe £15.
– przed egzaminem od razu uiścić pełną, roczna opłatę członkowską £84 + wpisowe £15.
Niezależnie od tego jak pójdzie egzamin, będąc członkiem BHPA (czyli po opłaceniu wspomnianych kwot) można legalnie łatać pod opieką instruktora (nie trenera klubowego!).
Jeśli egzamin pójdzie dobrze można w ten sposób zaoszczędzić £10, jeśli nie zdamy to nie trzeba będzie płacić £10 następnym razem, ale za szybciej trzeba będzie odnowić członkostwo.
Tabelka z zestawieniem kosztów
CP
TAK, EP + CP
TAK
IPPI3
CP
TAK, EP + CP
NIE
IPPI3
P
TAK, P (Pilot)
TAK
IPPI4
P
TAK, P (Pilot)
NIE
Podsumowanie
Jak dotąd (maj 2009) sześciu z nas uzyskało kwalifikacje CP w wyżej opisany sposób, a do egzaminu szykuje się jeszcze kilka osób. W naszym przypadku wybór miejsca gdzie zdawaliśmy egzaminy podyktowany był lokalizacją (Glynde, okolice Brighton). Jeśli dojazd do Glynde jest problemem (np. ze względu na odległość) na pewno BHPA udzieli informacji gdzie najbliżej można wszystko załatwić.