Grupa 303

Regulamin Ligi Paralotniowej G303

Grupa303 Logo Polish Paragliding Club In UK

CEL LIGI XC GRUPY 303

Paralotniowa liga XC G303 jest formą współzawodnictwa  pilotów należących do Grupy 303 w przelotach paralotniowych.

Celem zawodów jest:

ORGANIZATOR ZAWODÓW

Grupa303 Polski Klub Paralotniowy w UK.

NADZÓR NAD FUNKCJONOWANIEM LIGI XC

Nad prawidłowym przebiegiem ligi XC czuwa Competition Committe.

Skład Competition Committee 2023/2024:

UCZESTNICTWO

W zawodach mogą brać udział wszyscy członkowie Grupy 303:

Egzamin na P obejmuje zagadnienia z planowania i wykonywania przelotów oraz z zakresu Prawa Lotniczego. Każde naruszenie przestrzeni powietrznych może przyczynić się do nałożenia kolejnych restrykcji na paralotniarzy w UK. Jest istotne, żebyśmy robili wszystko co w naszej mocy aby takie naruszenia ograniczyć.

Udział w zawodach odbywa się na zasadzie uczestnictwa w platformie XcLeague. Rejestracja dostępna na stronie xcleague.co.uk. Udział w lidze XC Grupy 303 oznacza zgodę uczestnika na poddanie się postanowieniom niniejszego regulaminu.

Uczestnictwo w Lidze XC G303 jest płatne. Klub wnosi opłatę organizacyjną dla portalu xcleague.co.uk zapewniającą osobną klasyfikację członków klubu. Indywidualnie każdy członek również wnosi opłatę dla xcleague.co.uk za możliwość umieszczania lotów. Liga XC Grupy 303 jest klasyfikowana niezależnie i oddzielnie od ogólnej klasyfikacji na portalu.

SPRZĘT

Uczestnicy odpowiadają osobiście za sprawność techniczną i zdolność do lotu używanego sprzętu. Sprzęt podzielony jest na klasy w zależności od posiadanego atestu bezpieczeństwa.

Loty wykonywane są w ramach nastepujących klas:

W przypadku gdy paralotnia posiada dopuszczenia różnych organizacji, decydujaca jest kolejność:

Za prawidłowe zakwalifikowanie swoich lotów do odpowiedniej platformy rywalizacji oraz klasy odpowiedzialny jest uczestnik. Zmiana sprzętu i start w róznych klasach podczas trwania sezonu jest dozwolona.

CZAS TRWANIA ZAWODÓW I WAŻNOŚĆ REGULAMINU

Sezon rozpoczyna się 1 października i kończy 30 września.

Regulamin obowiązuje od 01.01.2011. Regulami jest ważny do odwołania. Rada pilotów zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w regulaminie w każdym momencie bez podania uzasadnienia; zmiany te będą wprowadzone w życie z rozpoczęciem kolejnego sezonu. Rada pilotów uczyni niezbędne kroki aby uczestnicy byli informowani z należytym wyprzedzeniem. Informacje o zmianach będą udostępniane na stronie grupa303.net oraz poprzez aplikacje Telegram.

DOKUMENTACJA

Pilot jest całkowicie odpowiedzialny za prawidłowe udokumentowanie i umieszczenie lotu na portalu xcleague.co.uk. Grupa 303 nie ponosi odpowiedzialności za brak dostępu do portalu, przerwy w działaniu oraz inne okoliczności uniemożliwiające umieszczenie lotu w wymaganym terminie.

Oceniane są jedynie przeloty wykonane na paralotniach w locie swobodnym (bez napędu). Start do lotu może odbywać się z rozbiegu (w górach) bądź z użyciem urządzenia holującego. Dokumentowanie przelotów odbywa się za pomocą urządzenia GPS z funkcją zapisu śladu zawierającego pozycję i wysokość. Pilot jest odpowiedzialny za to, aby zapis lotu odbywał się w sposób nieprzerwany. Pilot jest odpowiedzialny za używanie urządzeń, których zapis lotu jest akceptowany przez portal XCLeague.

ZGŁASZANIE LOTÓW

Zgłaszanie lotów odbywa się wyłącznie poprzez stronę xcleague.co.uk. Aplikacja dostępna na stronie automatycznie weryfikuje lot i oblicza maksymalną możliwą liczbę punktów za lot. Loty umieszczane gdziekolwiek indziej nie są brane pod uwagę. Loty należy zgłaszać w postaci pliku w formacie IGC. Plik IGC musi posiadać poprawną sumę kontrolną, tzw. G-record, utworzoną przez jeden z programów do komunikacji z GPS.

Problemy techniczne występujące podczas przekazywania plików na serwer można zgłaszać administratorom portalu xcleague. Zgłosić można dowolną liczbę lotów. Do klasyfikacji brane będzie pod uwagę 6 najlepszych lotów pilota.

Ostateczny termin zgłaszania lotów to 3 dni po oficjalnym zakończeniu sezonu. Jest to godzina 23:59 trzeciego dnia października danego roku. Loty zgłoszone po tym terminie nie będą brane pod uwagę w klasyfikacji. Problemy techniczne występujące podczas przekazywania plików na serwer można zgłaszać administratorom portalu xcleague.

OCENA I PUNKTACJA PRZELOTÓW

Po umieszczeniu pliku przez uczestnika na serwerze, program oceniający automatycznie wyznaczy punkty zwrotne w taki sposób, aby liczba uzyskanych punktów za przelot była jak największa. Mnożniki za loty otwarte i zamknięte są dostępne na stronie xcleague.co.uk. Pilot jest osobiście odpowiedzialny za zapoznanie się z zasadami punktacji lotów.

WYNIKI

Bieżące wyniki są dostępne pod adresem xcleague.co.uk. Oficjalne wyniki końcowe będą ogłoszone po upłynięciu terminu protestów i odwołań do rady pilotów, jednak nie później niż 30 października. Rada pilotów dołoży wszelkich starań, aby wyniki były dostępne przed planowaną imprezą kończącą sezon oraz uroczystością wręczenia nagród.

KLASYFIKACJA GENERALNA

Liga XC G303 oparta jest na dwóch głównych platformach współzawodnictwa: XC UK (Wielka Brytania) dla lotów wykonanych wyłącznie na terenie Wielkiej Brytanii oraz XC WR (Świat) dla lotów wykonanych na całym świecie.

Obie klasyfikacje XC G303 obliczane są na podstawie sześciu najwyżej punktowanych lotów pilota dla każdej z platform.

Dodatkowo, dla obu platform prowadzone są klasyfikacje uwzględniające klasy skrzydeł:

Prowadzona jest również klasyfikacja na najdłuższy przelot dla platform XC UK oraz XC WR.

ZWYCIĘZCY

Tytuły Mistrza lub Mistrzyni Paralotniowej Ligi Przelotowej XC G303 przyznawane są zwycięzcom klasyfikacji generalnej, odrębnie dla każdej z klas skrzydeł. Przyznawane będą następujące tytuły:

Organizator poinformuje o miejscu i terminie uroczystego zakończenia sezonu.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA NARUSZENIA PRZESTRZENI POWIETRZNEJ

Wszystkie loty muszą być wykonywane zgodnie z prawem. Pilot jest wyłącznie odpowiedzialny za zapewnienie i przestrzeganie tej zgodności. Jeżeli rada pilotów stwierdzi naruszenie przestrzeni powietrznej podczas danego lotu, zostanie on usunięty ze wszystkich klasyfikacji XC G303. Jeżeli w trakcie sezonu rada pilotów uzna za zasadne trzy takie wnioski dotyczące tego samego uczestnika, zostanie on usunięty ze wszystkich klasyfikacji w danym sezonie. Organizator Ligi XC G303 zakłada, że uczestnicy przestrzegają zasad korzystania z przestrzeni powietrznej.

PROTESTY

Protest należy składać do rady pilotów za pośrednictwem e-maila w terminie najpóźniej 14 dni od pojawienia się lotu na stronie ligi XC G303. Rada pilotów w ciągu 14 dni rozpatruje protest w całości lub częściowo, albo go odrzuca, informując strony protestu o swojej decyzji. Od decyzji rady pilotów lub jej braku przysługuje odwołanie w terminie do 14 dni. W takim przypadku odwołanie rozpatruje Zarząd Grupy 303, który podejmuje ostateczną decyzję w terminie najpóźniej 14 dni. Jeśli stroną protestu jest członek rady pilotów lub Zarządu, nie bierze on udziału w rozpatrywaniu odwołania.

UWAGA: Protesty składane we wrześniu można zgłaszać jedynie w terminie do 3 dni od pojawienia się lotu na stronie ligi. Rada pilotów rozpatrzy protest i ogłosi ostateczną decyzję w ciągu 1 dnia od jego wpłynięcia. Protesty składane w październiku można zgłaszać jedynie do 3 października, a Rada pilotów rozpatrzy je w możliwie najkrótszym terminie.

PUBLIKACJA DANYCH

Poprzez rejestrację na stronie Ligi XC G303 uczestnik wyraża zgodę na gromadzenie i przetwarzanie jego danych osobowych oraz informacji o lotach w celu prowadzenia klasyfikacji i statystyk. Przesyłając plik IGC na serwer XcLeague.co.uk, uczestnik zrzeka się wszelkich praw do pliku, który staje się własnością publiczną.