Grupa 303

Jadąc na latanie

Nieważne czy wybierasz się z Grupą 303 na latanie po raz pierwszy. Są rzeczy, o których nie należy zapomnieć jadąc na latanie.

1. Dzień wcześniej.

Sprawdz po raz setny prognozę pogody z jak największej ilości źródeł. Po jakimś czasie będziesz wiedział, które się sprawdzają i gdzie warto zajrzeć. Znajdź kilka stron, na które można wejść za pomoca telefonu żeby być na bieżąco.

Wrzuć informację na nasza stronę gdzie jedziesz i czy masz np. wolne miejsca w samochodzie. Zawsze to raźniej, kosztuje mniej i zajmuje mniej miejsca na parkingu przy startowisku.

Jak już wiesz gdzie jedziesz wejdź na stronę klubu, który będziesz odwiedzał i sprawdź czy nie ma żadnych restrykcji pod względem latania jak np. okres aklimatyzowania młodych owiec na Pandy. Dowiedz się jakie panują tam zasady, czy za latanie lub parking trzeba będzie zapłacić i komu. Nie ma nic gorszego jak pozostawić po sobie niesmak u gospodarza.

Zaplanuj trasę przelotu jeżeli masz zamiar lecieć XC. Sprawdź strefy powietrzne. Przeczytaj NOTAM

Link do strony z graficzną reprezentacją aktualnych NOTAM’ów

Miej plan na kilka kierunków wiatru – może się zmienić zanim dojedziesz lub w ciągu dnia. Jeżeli będziesz chciał robić przelot do deklarowanego celu – zgłoś go lub miej przygotowane dane do zgłoszenia go przed samym lotem.

Przelot deklarowany

2. Przed wyjazdem.

Sprawdź czy masz potrzebny sprzęt:

3. Na startowisku.

Jeżeli jest dużo ludzi i masz radio, włącz je i sprawdź, czy jest ktoś z nasz nadając na naszej czętotliwości [144.025]

Przywitaj się z lokalesami 🙂 Jeżeli jesteś tam pierwszy raz to zapytaj jak się tam lata, czy nie ma jakichś zagrożeń typu, druty wysokiego napięcia na stoku lub lądowisku, rotor, modelarze, szybowce itd. Jeżeli nie widzisz lądowiska z góry to poproś o pokazanie lub wytłumaczenie jak dolecieć.

Nie kop sprzętu nieznajomym i nie sikaj nikomu na skrzydło.

Jeżeli koncentrujesz się na XC to rozłóż sprzęt i przygotuj się do lotu. W międzyczasie obserwuj warunki – czy prędkość wiatru jest stabilna i jak się zmienia wraz z upływem czasu. Czy kierunek i siła są odpowiednie. Może widać gdzieś dym z komina, który pomógłby określiś kierunek i siłę, albo ptaki kręcące kominy. Czy zapowiada się zmiana pogody? Jak szybko i jak bardzo rozbudowują się chmury?

Zabierz ze sobą wszystko co przyniosłeś na startowisko włącznie ze śmieciami.

4. Podczas lotu.

Zwracaj uwage na innych pilotów. Nie wszyscy są doświadczeni a sprzęt nie świadczy o umiejętnościach. Początkujący piloci w UK przypinają sobie szeroką czerwoną wstążkę o długości ok 1,5m. Jeżeli jesteś w swoim pierwszym sezonie rozważ przypięcie sobie takiej samej. Czasem dobrze być zauważonym.

Miej na oku zmieniające się warunki. Jeżeli latasz na żaglu sprawdź czy swobodnie przebiajsz się do przodu, czy może potrzebujesz cisnąć speed. Jeżeli tak to może pora na toplanding. Nie blokuj startowiska, używaj całej szerokości zbocza a tym bardziej nie próbuj acro nad startowiskiem.

Jeżeli chcesz trenować do XC wyznacz sobie jakieś zadania np. wylatuj na przedpole i szukaj kominów. Jeżeli już go znajdziesz to staraj się zostać w nim jak najdłużej. Próbuj zrobić podstawę chmur.

Jeżeli już jesteś pod chmurą i jest ktoś, kto może po Ciebie przyjechać i masz z nim kontakt to wio na przelot! 🙂
Jeżeli już jesteś pod chmurą i nie ma po Ciebie kto przyjechać to upewnij się, że nie zwieje Cie za daleko i możesz wrócić na startowisko. Jak masz chęć to zjedź na dół w sacie!

Wyluzuj się i ciesz się widokami 🙂

5. Po wylądowaniu.

Lecąc przelot mądrze wybierz miejsce lądowania. Najlepsze to takie przy pubie.
Poinformuj resztę, że żyjesz i gdzie jesteś.
Nie wymaż przypadkowo tracka z GPS

Zrelaksuj się i obiecaj, że następnym razem to ty pojedziesz po dzisiejszego kierowcę.

Do zobaczenia w powietrzu!

Tag :

Blog,Technical & Informative / Techniczne i Informacyjne

Share :

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *